Rodinná vila 5+KK v Praze

Rodinná vila 5+KK v Praze

Projekt a realizace: Ivan Komenda

Požadavkem investora byl moderní světlý interiér, který bude působit nesterilně. V domě se na různých površích opakují odstíny šedé. Tato barva tvoří základ domu, na který jsou umístěny jednotlivé zařizovací předměty a osvětlení. Nad elegantním schodištěm se otevírá galerie se čtyřmi ložnicemi, šatnami a koupelnami.

Klienti mě oslovili na základě pozitivní předchozí zkušenosti, kdy jsem jim navrhoval kompletní rekonstrukci a přestavbu bytu ve starší zástavbě. Zadání z jejich strany bylo velice jednoduché a stručné. Požádali mě o návrh moderního, nesterilně působícího, světlého interiéru. Žádné konkrétní požadavky na materiál, ani barevnost mně klienti nedali. Těším se jejich důvěře a já udělal maximum proto, abych ji nezklamal.

Vila se nachází v prestižní pražské lokalitě se spoustou zeleně. Dům má dispozici 5+kk a celková užitná plocha činí 279 m2.

Celý interiér vypráví příběh, a tak ho přirozeně začněme vstupní halou. Vstupní prostory jsou často podceňovanou částí interiéru. Ne tak v případě tohoto moderního domu. Prostorná vstupní hala přímo vybízela k poněkud velkolepějšímu řešení. Pohrál jsem si s podhledem, který oživují tři různě veliké kruhové stropní niky, kombinující přímé a nepřímé osvětlení.

VILA5KK-00-interier

Projekt a realizace: Ivan Komenda

Klient se na mě obrátil s pomocí výběru nákupu bytu v jednom pražském projektu. Jím předvybraný byt mě neoslovil.

Dispozice, výhledy, dlouhé mělké balkóny a celkové okolí projektu bylo z mého pohledu žalostné. Navrhl jsem mu alternativu v podobě prostorného řadového domu s hezkou zahrádkou v krásném a klidném prostředí s dobrou dostupností centra a také v Praze, za velmi podobné peníze, ale s mnohem větší plochou pro život.

Kuchyně je základ každé domácnosti a tomto případě byla orientovaná směrem ke schodišti. To bylo první, co jsem v projektu interiéru změnil. Představa, že po schodišti rovnou vstoupím do kuchyně se mi moc nelíbila a ani pocitově mít metr od schodů překážku v podobě ostrůvku mě netěšilo.

Změnil jsem orientaci kuchyně a doplnil drobnou příčku, která prostor lehce rozdělila a jednoznačně definovala prostor obývacího pokoje s krbem a kuchyně s jídelnou.

Výsledkem tohoto rozdělení není zmenšení, ale paradoxně naopak optické zvětšení prostoru.

Ze schodiště tak vstoupíte do krásného, prostorného obývacího pokoje, kde Vás vítá krásný pohled na krb a z kterého pak vstupujete do neméně vzdušného prostoru kuchyně s jídelnou.

PŘEČTĚTE SI O PROJEKTU

Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q

Prostornou šatní skříň s atraktivním bílým reliéfním povrchem doplňuje velký, čtyřdveřový botník s povrchem imitace světlého kamene.

Ten se opakuje i na závěsné komodě, pod kterou mohou být uklizené boty pro denní nošení. V pravé části komody, která navazuje na prostornou čalouněnou lavici, jsou umístěné šuplíky pro obuvnickou kosmetiku. Prostor doplňuje nástěnný radiátor, který zároveň plní funkci zrcadla.

Na povrchu stěny se závěsnou komodou je aplikovaná tmavší betonová stěrka, která se opakuje i ve stropních nikách.

Na stěně jsou háčky pro kabáty, které jsou originálně tvořeny úchyty o stejném designu a barvě jako na botníku. Různé odstíny šedé, od tmavší až po světlou se opakují na rozličných površích v celém interiéru a tato barva tak tvoří základ provazující celek. Veškeré nábytkové zařízení domu včetně atypické čalouněné lavice, bylo vyráběno na míru a dodáno společností IKONICstyle, stejně jako osvětlení do celého domu.

Z velké předsíně vstoupíme do prostorné hlavní obytné haly.

V původním projektu byl povrch podlahy obývacího pokoje s kuchyní o celkové ploše 66,4 m2 jednotný. Prostor obývacího pokoje a kuchyně byl rozdělen pouze více úrovněmi podlahy. Nechtěl jsem, aby to v interiéru vypadalo jako v tělocvičně a navrhnul jsem několik zásadních opatření. Za prvé jsem podlahy jednotlivých části této obří místnosti povrchově odlišil. Přirozeně tak obývací pokoj má dřevěnou podlahu z kouřového dubu a část kuchyně s jídelnou a navazující vstupní halou má světlou keramickou dlažbu.

Má to i praktický důvod, protože z kuchyně a jídelny, je přes velká francouzská okna, přístupná venkovní terasa s navazující zahradou.

Za druhé jsem obří plochu stropu rozbil podhledy s kombinací přímého a nepřímého osvětlení. A dále barevností stropů, kde v kuchyni s jídelnou je strop tónován do šeda a v obývacím pokoji zůstal bílý.

ŽÁDNÉ OMEZENÍ V MATERIÁLECH, ŽÁDNÉ OMEZENÍ V MODULECH.

Za třetí, abych ten obrovský prostor zútulnil, jsem navrhl k jeho rozdělní krb do prostoru, který tak vkusně místnost funkčně rozděluje a dopřává radost z ohně jak v kuchyni s jídelnou, tak v obývacím pokoji.

Za čtvrté jsem prostor rozčlenil i pomocí subtilního nábytku v prostoru. V kuchyni jsem si vysnil originální dvířka, která jsou tvořena subtilním dřevěným rámečkem, ve kterém se střídají troje povrchy: kartáčovaný šedě lakovaný dub, hedvábně matný šedý lak a šedé zrcadlo. Pracovní desku tvoří masivní černá patinovaná žula. Kuchyňský ostrůvek je poměrně dlouhý, proto jsem navrhl zavěsit do prostoru oboustranně přístupné horní skříňky. Nemusíte tak kvůli chybějící skleničce obíhat ostrůvek do kuchyně, ale máte sklo po ruce přímo z jídelny. Dalším příjemným a zútulňujícím efektem je optické rozdělní kuchyně a jídelny.

V jídelně jsem navrhl masivní dubový jídelní stůl s přírodní nepravidelnou hranou vzniklou očištěním kůry.

Stůl doplňují elegantní, velmi pohodlná křesílka TON. Součástí zařízení jídelny je i komoda s prostory pro doplňky pro stolovaní a s vestavěnou vinotékou CLIMADIFF z jejího boku.

Z jídelny se přes jeden schod dolů dostáváme do obývacího pokoje.

Nábytek obývacího pokoje svým designem a povrchy navazuje na kuchyni, s tím rozdílem, že se zde již tolik povrchy nestřídají. Většina ploch je tvořena šedě lakovaným kartáčovaným dubem, který decentně doplňuje matný černý lak a speciální šedá skla se zajímavým efektem. Když je vnitřní osvětlení nábytku vypnuté, dvířka působí jako zrcadlová, když se ale rozsvítí, sklo se zprůhlední a objeví se obsah skříněk a nové průhledy z obývacího pokoje směrem ke schodišti. Je to doslova jako kouzlo a během vteřiny se změní atmosféra prostoru.

Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q

POVRCH UMÍME ZOPAKOVAT KDEKOLIV!

Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q
Q

Po rovnoramenném schodišti, kterému jsem navrhl dřevěné madlo lakované v odstínu vymalování a kde jsem nahradil původní kovové zábradlí za noblesnější dřevěné a zrcadlové lamely, decentně oddělující prostor schodiště od jídelny, se dostaneme do patra vily. Z prostorné galerie, kde jsem doplnil stropní světlík, se dostaneme do čtyř pokojů, dvou koupelen a průchozí šatny.

IKONICstyle do těchto prostor dodával vybavení šatny, koupelen a ložnice.

Šatna je tvořená velkou čtyřdveřovou zrcadlovou skříní, ve které se odráží krásná svítící nábytková stěna, nahrazující denní světlo a reagující na pohyb v prostoru. Tato stěna je tvořena skříňkami, u kterých je vnitřní osvětlení instalované v přední časti, aby obsah skříní nestínil světlu. Dvířka tvoří subtilní černě lakované hliníkové rámečky s mléčným sklem.

Šatna má jeden velmi originální prvek a to klenotnici. Navrhnul jsem skříňku, která jako jediná má čiré sklo a její interiér je čalouněný světle fialovou kůží.

Je v ní prostor nejen pro šperky, ale i výsuvný osvětlený šuplík pro hodinky. Interiéry skříní jsou neméně originální a obsahují rozdělovníky na šátky, pásky a jiné doplňky. Celý interiér šatny, včetně stropu, je vymalován stejným odstínem fialové barvy, jako se opakuje na lakovaných a čalouněných částech nábytku v šatně a ložnici.

V ložnici jsem navrhl mohutné, fialovou kůží čalouněné čelo dvojlůžka, které ho doslova, včetně nočních stolků, objímá.

To dává majitelům příjemný pocit klidu a bezpečí. V koupelně rodičů defiluje zlatý dub, který Vás jistě upoutal již v jídelně. Zde je doplněn matně černě lakovanými doplňky. Koupelnu opticky výrazně zvětšuje velkoplošné zrcadlo kreativně ukončené černě matně lakovanou obkladovou deskou v podhledu, na které jsou zavěšené černě lakované kovové prstence s masivními dubovými policemi.
A zde můj příběh interiéru IKONICstyle končí.

KOMPLETNÍ FOTOGALERIE PROJEKTU

CHCETE TAKÉ TAKOVÝ INTERIÉR?

Uskutečněte svoje sny!

Úvodní bezplatná konzultace Vašeho projektu

Jak probíhá konzultace

Před bezplatnou, nezávaznou, cca hodinu trvající schůzkou, mi e-mailem pošlete půdorys Vašeho projektu...seznámím se se záměry a výzvami Vašeho projektu a poskytnu Vám zpětnou vazbu, několik rad a tipů, jak byste mohli postupovat nebo jaké prvky by bylo vhodné do návrhu zakomponovat.

Pokud se Vám mé nápady budou líbit, můžeme se domluvit na spolupráci. Jak probíhá spolupráce najdete zde.

Těším se na brzké setkání!

Ivan Komenda | +420 702 182 582

Ivan Komenda
+420 702 182 582

jednatel a interiérový architekt společnosti IKONICstyle s.r.o.